Naturalne zdolności,
podobnie jak naturalne rośliny,
wymagają pielęgnowania.

BaconHISTORIA KLUBU – „SHOBU-KAN” SSK

logo.gif

   Klub Karate "SHOBU-KAN" powstał w 1988 roku, działalność klubu w pierwszych latach związana była z miastem Szczecin. Treningi od początku prowadzone były z podziałem na grupy w zależności od posiadanych umiejętności i stopnia zaawansowania, po wymaganym okresie szkolenia technicznego uczestnicy zajęć rozpoczęli treningi specjalistyczne przygotowujące do udziału w zawodach sportowych. W 1990 roku Klub rozszerzył swoją działalność o miasto Stargard Szczeciński.

   Obecnie zajęcia są prowadzone  zarówno w zakresie rekreacji ruchowej z elementami karate oraz działalności sportu kwalifikowanego. W zajęciach rekreacyjnych z elementami karate udział biorą dzieci od 5 roku życia, górna granica wieku nie występuje… tą formę aktywności fizycznej można uprawiać przez całe życie, tak długo jak długo mamy na to czas i chęci. Zawodnicy naszego klubu to dzieci w wieku od 6 lat do 17 lat oraz osoby dorosłe, przygotowując się do tej formy rywalizacji sportowej dzieci i młodzież nieprzerwanie doskonalą swoje umiejętności, co owocuje  nowymi osiągnięciami i sukcesami. Nasi pierwsi adepci sztuki Karate trenując w klubie „SHOBU-KAN” w chwili założenia klubu - Krystyna Martyniuk, Jolanta Wolska, Małgorzata Walicka, Marcin Fidelus, Franciszek Moroz, Artur Momot – i wielu innych zdobyli stopień mistrzowski - 1 Dan (czarny pas), uzyskali również uprawnienia instruktorskie i założyli już własne szkoły karate. Pomimo tego nadal pozostają naszymi uczniami, spotykamy się na stażach trenerskich oraz zawodach. W Klubie Stowarzyszeniu „SHOBU - KAN” zajęcia prowadzą licencjonowani Instruktorzy i Trenerzy Polskiego Związku Karate w osobach: mgr Jarosław Prządka 5 DAN, mgr Bożena Prządka 5 DAN, Artur Momot 2 DAN, mgr Berenika Prządka 2 DAN, Elżbieta Kalisiak 1 Dan. Poniżej prezentujemy sylwetki trenerów i jednocześnie założycieli klubu.

   Działalność Klubu to również szerzenie sztuki karate wśród lokalnej społeczności poprzez organizowane Pokazy Karate, ta forma jest szczególnie lubiana przez dzieci i młodzież, pozwala na zaprezentowanie umiejętności zdobytych w trakcie zajęć karate na treningach.

TRENERZY  

Mgr Jarosław Prządka jest absolwentem Instytutu Kultury Fizycznej w Szczecinie. Posiada stopień mistrzowski 5 Dan, uprawnienia Instruktora Włoskiej Federacji Karate oraz licencję trenerską Polskiego Związku Karate. Jarosław Prządka był wielokrotnym Reprezentantem Kadry Narodowej na zawodach rangi międzynarodowej oraz wielokrotnym Mistrzem i V-ce- Mistrzem Polski zarówno w formach karate - Kata jak i w walkach - Kumite, indywidualnych  i drużynowych. Na Akademickich Mistrzostwach Europy we Włoszech, zdobył pięć medali zarówno w kata jak i w kumite, w tym również w najbardziej prestiżowej kategorii w kumite – Open ( kategorii otwartej łączącej wszystkie wagi).
   Od listopada 2006r po pomyślnie zdanym egzaminie na Kursie Sędziowskim w Szwajcarii zdobył uprawnienia Sędziego Międzynarodowym  w Kumite w systemie WSKA/ESKA. Niezwykle istotne jest to, iż w Polsce jest tylko dwóch Sędziów z takimi uprawnieniami!!! Ostatni pozytywnie zdany egzamin organizowany przy okazji Mistrzostw Europy Karate SHOTOKAN w Bielsku - Białej w listopadzie 2011r podwyższył kwalifikacje do Sędziego Międzynarodowego REFEERE WSKA/ESKA.  Jarosław Prządka jest również Sędzią Okręgowym Judge A w systemie WKF.
   Zajęcia prowadzi według własnych wypracowanych i sprawdzonych metod szkoleniowych, wychował wielu wspaniałych zawodników i zawodniczek klasy krajowej i międzynarodowej – warto zaznaczyć, iż od co najmniej 12 lat i nadal aktualnie zajmuje się szkoleniem zawodniczki Bereniki Prządki będącej Mistrzynią Świata Juniorek w Kumite w systemie walk WSKA z 2011r z Chicago, Mistrzynią i V-ceMistrzynią Europy  oraz aktualną reprezentantką Kadry Narodowej, nominowaną do światowej imprezy organizowanej w lipcu 2017 roku we Wrocławiu pod nazwą Word Geyms.


Mgr Bożena Prządka - absolwentka Wyższej Szkoły Humanistycznej w Szczecinie, oraz Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi o kierunku Pedagogika i specjalności psychopedagogika. Posiada stopień mistrzowski 5 Dan, który zdobyła jako pierwsza kobieta w Polsce (data egzaminu 30 grudnia 2006r). W okresie kariery zawodniczej była wielokrotną Mistrzyni i Vice-mistrzyni Polski zarówno w konkurencji Kata jak i Kumite Indywidualnym.
   W latach 1993-1998, była Trenerem Kadry Narodowej Polski w Kata Kobiet, drużyny kata kobiet prowadzone  pod okiem Bożeny Prządki były dwukrotnymi W-ce Mistrzyniami Europy w kategorii Juniorek i Seniorek. Obecnie jest również Sędzią Okręgowym - Judge B. w systemie WKF oraz Sędzią REFEERE w systemie ESKA, licencjonowanym Trenerem II Klasy PZK od grudnia 2016r, zaś uprawnienia Instruktora PZK nr leg. 116 posiada od 1984 roku. Bożena Prządka od 2007 r jest współzałożycielką i  Prezesem "SHOBU-KAN" Stargardzkiego Stowarzyszenia Karate.  Powołała do życia i przy wsparciu Urzędu Miejskiego organizuje jedyną w swoim rodzaju imprezę sportowa dla dzieci i młodzieży pod nazwą Ogólnopolski Stargardzki Turniej Karate Shotokan. Turniej nawiązuje do tradycji karate SHOTOKAN i jest jedną z nielicznych imprez w naszym kraju organizowaną w systemie ESKA/WSKA. 

Mgr Berenika Prządka - Studentka Wychowania Fizycznego w Szczecinie. Wieloletnia członkinii i reprezentantka kraju w Karate WKF/ SHOTOKAN. Sędzia klubowy PZK oraz Instruktor Sportu, Instruktor Karate, Trener personalny oraz Instruktor Fitnes. Berenika ma na swoim koncie wiele osiągnięć jako zawodniczka m.in.  Mistrzostwo Świata w Karate - Chicago 2011r, Mistzostwo i V-ce Mistrzostwo Europy w karate.